program 2015

* Program cadru. Timpii de desfăşurare a activităţilor înscriese în program se vor stabili în tabără, în funcţie de sosirea invitaţiilor.

Ziua 1 -24 iulie: Despre literatura și Filmul SF – pro și contra

– prezentări ale cărţilor autorilor invitaţi

– sesiune deschise de creaţie literară și scenariu SF, moderate de scriitorii invitaţi

– debutul concursului de creaţie literară adresat participanţilor, coordonator George Sauciuc.

– monolog susţinut de Constantin Urzică

– proiecţii şi vizionare de filme SF

– conferință susținută de Cătălin Badea – Gheracostea, ”Nunta în Cer, – Eliade pe înțelesul tinerilor”

– despre teatru și film cu invitaţii: Constantin Horbovanu și Mircea Nanu-Muntean

– discuţii cu scriitorii invitați: Florentin Haidamac și Cătălin Badea – Gheracostea

Antonio Stanica- Vernisaj Grafica

 

Ziua 2 -25iulie: Arta SF – o alternativă la realitate:

– ateliere de lucru si sesiuni de creaţie, organizate pe următoarele categorii: desen, modelaj, tatuaje, body painting, fotografie, tehnici grafice, moderate de Călin Dănilă, Dan Purdilă și Raluca Suciu

-conferință susținută de Cătălin Badea – Gheracostea, ”Fantastica Românească după al doilea război mondial”

– parada costumelor cu tentă şi identificabile cu operele SF (film şi carte), coordonată de Ramona Dănilă

– seară de teatru labirint – organizatori: Centrul de Resurse pentru Comunitate, reprezentat de grupul ”Citit în”

– proiecţie de filme

Ziua 3 -26iulie: Lumea viitorului: utopie/distopie

– proiecţii de filme artistice și documentare, realizate de invitat Mircea Nanu-Muntean

– prezentare a ”Gazetei SF” și recomandare de articole, jurizarea textelor înscrise în concurs moderate de directorul revistei, invitat George Sauciuc

– conferință susținută de Cătălin Badea – Gheracostea, ”Între vis și coșmar – Utopica Românească”

– ateliere de lucru pe temele ”Tehnologia și lumea viitorului, ”Lumea virtuală: da sau nu”, moderate de organizator Ramona Dănilă

– dezbateri pe temele: ”Jocurile video – o ameninţare reală?” și ”Umanitate, robotică și tehnologie, susţinute de organizator Mihai Cristian Fetcu

– discuţii despre bazele ştiinţei pentru SF şi SF pentru ştiinţă, moderatori fiz. Cezar Adomniţei, Mircea Nanu-Muntean

– închiderea taberei, sesiuni foto